צימרים באמירים
                                                        
  
נחל פרוד 

נחל פרוד הנו אחד מיובליו של נחל צלמון המתחיל דרומית מזרחית לקיבוץ פרוד. אורכו של הנחל כ – 10 ק"מ ומרבית ימי השנה, זולת חודשי החורף הוא יבש. מלבד מי הגשמים הזורמים בנחל, ניזון הנחל משני מעיינות עיקריים והם עין רמיאל השוכן בחלקו העליון מצדו הצפוני של הישוב שפר ועין פרוד הנמצא בחלקו התחתון, סמוך לקיבוץ פרוד.

תחילת המסלול בחלק הצפון מערבי של מושב שפר - מעיין רמיאל. המסלול ההררי פונה לכיוון דרום מערב בתוך ואדי קטן ומוצל עד הגיעו אל מפל פרוד אותו ניתן לעקוף ממזרח או ממערב. ממפל פרוד המסלול ממשיך בתוך ערוץ נחל פרוד שלאורך גדותיו גדל חורש ים תיכוני המאופיין בעצי אורן, אלון ואלה הארצישראלית המצלים על המסלול אך לא יוצרים קשיי עבירות. 


      

רוב המסלול עשיר בצמחיה מגוונת ובחורף הנחל זורם ויוצר מראה מרהיב מהמפל. מומלץ להליכה כמתואר. מתאים להליכה בעומס חום.

בחלקו הדרומי של הנחל מדרום לכביש הכניסה לקיבוץ פרוד מסתתר חלקו הסוער והמסתורי של הנחל. בעונת החורף – אביב של השנה זורמים בו מים רבים היוצרים בו מפלים ובריכות מים. 


הטיול מתאים לכל המשפחה.

נחל עמוד

הכניסה לשמורת הטבע נחל עמוד הינה בתשלום. טלפון האתר - 057-762026, עלות כניסה למבוגר 18 ש"ח ולילד 8 ש"ח.

המסלול מתחיל ליד תחנת משטרה בריטית מבטון ששמרה על מי הנחל ששמה עין א-טינה. לאחר ירידה לא קטנה. נגיע לטחנת קמח שהייתה מופעלת בכוח המים לצורך טחינת קמח עד תחילת המאה ה- 20. הטחנה נמצאת בסמוך למעין המזין את הנחל הנקרא עין יקים [3]. מכאן יש לנו אפשרות ללכת בצד ימין או בצד שמאל של האפיק. לא משנה במה תבחרו, שימו לב כי אתם בוחרים באפשרות השניה בדרך חזרה.

ממשיכים מזרחה עם הנחל. לאורך הנחל יש בוסתנים יפים שבעבר השתייכו לערביי הסביבה. הם מושקים מתעלות של מי הנחל ומבריכות בטון. עבודת התחזוקה של הבוסתנים, נעשית על ידי אנשי רשות הטבע והגנים.

עוברים ליד המבטשה. מבטשה היא בית מלאכה לעיבוד צמר, מלאכה שבה נהגו לעסוק יהודי צפת. המבטשה משתמשת בכוח המים להניע את כפות העץ הגדולות שחבטו בצמר בשלב ההכנה שלו.
מבטשה

גם אם לא באתם באביב, רוב הסיכויים כי תמצאו מיני פרחים רבים המקשטים את הנחל. בנחל עמוד מצוי הריכוז הגדול ביותר בארץ של קיסוס החורש, המשתרג על גדרות ועצים וקירות סלע. במדרונות הגאיות צומחים ריכוזי הדס. אך ייחודו הצמחי של נחל עמוד לא תם בצמחיו, יש בו גם חורש ים-תיכוני סבוך ומפותל, בתה טיפוסית במדרונות, וערבת חד-שנתיים למרגלות הצוקים במורד הנחל. גם צומח הערוץ הולך ומשתנה. חלקו העליון של הנחל, באזור המעיינות, שופע דלבים וערבות. עם התמעטות המים, משתלטים ההרדופים, ובאזורים היבשים צומח רק שיח אברהם ובשכנות לו- השיזף.

אחרי כק"מ ומחצה מגיעים לבריכות שכווי [4], מקום המפגש בין שני הנחלים. ששם אפשר לנוח, להתרחץ במים ובייחוד להנות מהצל שעצי הדולב המזרחי הענקיים מטילים - הדולב הוא גדול עצי הבר של הארץ. בקטע זה יש הרבה משוכות צבר ועצי תאנה, רימון וזית, כליל החורש וגם עצי ער אציל (דפנה).

בעקבות המים, גם בעלי חיים רבים מגיעים לאזור. פרט לדורבנים, חזירי בר, שפני סלע,.תנים, שועלים, חוגלות ניתן בעבר היה לראות גם את הנמר הגלילי, תת מין לא גדול. הנמר האחרון ניצוד בשנת 1964 ע"י חליחל - תושב המקום מעכברה.מכאן אפשר להמשיך דרומית מזרחית (למטה) לכביש עמיעד –צומת קדרים, או אף להמשיך עוד עד הכנרת.

מומלץ, לחזור את הדרך חזרה למעלה (אבל בצד השני של הנחל) ומשם בחזרה למגרש המכוניות.

מסלולי
טיולים ברכס הרי הר מירון

ברכס הרי מירון שבשיפוליו הדרום-מזרחיים שוכנת אמירים, כ-9 פסגות כמעט כולן מעל 1000מ'. הר מירון שהוא הגבוה בהרי ישראל ממערב לירדן (מ'1208). הרי מירון בחלקם מיוערים בחורש ים תיכוני גבוה ובחלקם חשופים וסלעיים. במרכז הרכס עובר קו פרשת המים הארצית. כמות המשקעים כ-900 מ"מ ממוצע שנתי.

על ההרים מרבים לטייל אורחי צימרים באמירים ותושבים מהסביבה - ברובם ללא מורי דרך. בכל עונות השנה הטיול בהרי מירון מזמן חוויות ייחודיות, אם כדי לראות פריחה נדירה כמו זו של אדמונית החורש, מקווי מים כמו עין זקן ועין שביל, פריחה אביבית של כל סוגי עצי החורש טיול בערפל פסגות –חורפי, ותצפיות מקסימות בהיקף של 360 מעלות - על כל הגליל. בהר ניתן למצוא מסלולים בדרגות קושי שונות המתאימות לכולם.

שביל פסגה. הר מירון:

מסלול קל יחסית, היקפי וקצר (כשעה- שעה וחצי), מוצל ברובו. מחלקים נרחבים של השביל נשקף נוף היקפי ומדהים של כמעט 360 מעלות מהכנרת ועד הים התיכון. מומלץ מאוד.

שביל הפסגה לחירבת חוממה:

מסלול בדרגת קושי בינונית, כשלוש- ארבע וחצי שעות. מסלול מוצל בחלקו, מפתיע ביופיו, רובו בירידה וניתן לראות בו חורש ים תיכוני שופע: אלונים, קטלבים, ארזים, ליבנה רפואי , חרובים ועוד.

לאורך המסלול נשקף נוף יפהפה ובסיומו מגיעים למתחם בתי אבן עתיקים -לחירבת חוממה.


                      אדמונית החורש

מחניון הפיסגה לחירבת בק:

טיול קצר וקליל, כשעה של הליכה הלוך ושוב. רובו של המסלול חשוף מצמחיה ובחירבת בק שרידים רבים של מבנים עתיקים, עצים עתיקים, בארות וגם נוף דרום מערבי יפה.

ניתן ומומלץ להמשיך את המסלול לחניון הפיתול שבהר מירון דרך אגם עונתי יפהפה (בחורף ובאביב) והוטה 6 (שלט ירוק מציין המקום) – מערה עמוקה מאוד כ-70 מ', שניתן לגלוש בה עם ציוד מתאים. (המערה סגורה מ-1 בנובמבר עד ל-1 באפריל בשל שנת החורף של העטלפים.)

למיטיבי לכת, ניתן להמשיך על הרכס עד לאזור חמדת ימים ומשם לרדת לכיוון אמירים.

 
 
   
 
צימרים באמירים ספר אורחים חבילות פינוק שובר מתנה שמן זית וזיתים קיץ באמירים חורף באמירים אביב באמירים תותים ירוקים ירוקים אטרקציות באזור טיולים בסביבה צור קשר